Genel

“Senin Asrında Yaşayamadığımdan Dolayı Çok Üzgünüm Ey Muhammed” (Sas)

By  | 

Hazreti Muhammed Mustafa (sallallahü aleyhi ve sellem), bütün zamanlara ve yaratılanlara gönderilen son Nebi’dir. Örnek şahsiyeti, hayatının her zerresine yansıyan insan sevgisi, evrenselliğinin belki de en büyük delilleridir. Bu yüzden, yalnızca müminler değil, çeşitli dinlerden olan araştırmacılar, ilim adamları, yazarlar da O’na (sas) hayranlığını dile getirmiştir.

İşte İnsanlığın İftihar Tablosu’yla ilgili hakkını teslim eden beyanlar:

Tolstoy (Rus yazar): 

“Hazreti Muhammed (sas), hürmet ve saygıya fazlasıyla lâyıktır.”

1927 Hukuk Kongresi Başkanı Shebol

Hazreti Muhammed (sas), hürmet ve saygıya fazlasıyla lâyıktır. Bütün insanlık onunla iftihar eder.
Hz. Muhammed’in (sas) insan olması itibarıyla, bütün insanlık muhakkak iftihar eder. Çünkü o zat, ümmi olmasıyla beraber, on üç asır evvel öyle kanunlar ve esaslar getirmiş ki, biz Avrupalılar iki bin sene sonra onun kıymetine ve hakikatine yetişsek en mesut, en saadetli nesiller oluruz.”

Otto von Bismarck (İlk Alman şansölyesi)

‘Senin önünde hürmet ve saygı ile eğilirim’
“Senin asrında yaşayamadığımdan dolayı çok üzgünüm Ey Muhammed. İnsanlık Senin gibi bir kabiliyeti bir defa görmüş, ve bir daha göremeyecektir. Ben Senin önünde hürmet ve saygı ile eğilirim.”

Prof. Michael Hart (ABD’li astrofizikçi, yazar)

‘Hz. Muhammed (sas) gibi bir insan bir daha gelmez’
(1978’de yayımladığı ‘Yüz Ebedî Şahsiyet’ adlı eserinde, Peygamberimiz’i (sas) birinci sıraya koyması üzerine) “Listenin en başında Hazreti Muhammed’in yer almasının sebebi, O’nun hem dinî hem de dünyevî bakımdan fevkalade başarılı olmasıdır. İnanıyorum ki, Hz. Muhammed gibi bir insan bir daha gelmez. Muhammed (sas), tarihte dinî ve dünyevî açılardan en üstün başarıya ulaşmış tek kişidir.”

Johann Wolfgang von Goethe (Alman edebiyatçı, politikacı, doğa bilimci)

‘O’nun (sas) son basamağına ulaştığı merdivenin ilk basamağındayız’
“Hiç kimse Muhammed’in (sas) kurallarından daha ileri bir adım atamaz. Biz Avrupa milletleri, medenî imkânlarımıza rağmen Hazreti Muhammed’in son basamağına varmış olduğu merdivenin daha ilk basamağındayız. Şüphe yok ki bu yarışmada kimse O’nu geçemeyecektir.”

Edward Gibbon (İngiliz tarihçi, milletvekili)

‘O’nu (sas) sevmeyenler, tanımayanlardır’
“Muhammed’in (sas) sağduyusu, krallığın ihtişamını çok hakir görüyordu. Allah’ın Elçisi, ailesinde bir hizmetçi gibi davranıyor, ateşi yakıyor, yeri süpürüyor, koyunları sağıyor, elbiselerini ve ayakkabılarını bizzat kendisi tamir ediyordu. Bir rahip, bir keşiş görüntüsü verme gereği de duymadan, çok tabii bir zühd hayatı yaşıyordu. Hazreti Muhammed’i (sas) sevmeyenler onu yeterince tanımayanlardır.”

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (Rus roman yazarı)

“Büyük İslâm Peygamberi, Yüce Yaratıcı’nın katına çıkıp onunla buluşmuştur. Ben Mirac’a bütün kalbimle inanıyorum.”

Thomas Carlyle (İskoç asıllı yazar, tarihçi)

‘Maksadı, dünyayı aydınlatmaktı’
“Bu Zat’ın etrafına maksatlı bir şevkle yığdığımız yalanlar, bizim için sadece bir utanç vesilesidir. Maksadı, dünyayı aydınlatmaktı; dünyayı Yaratan böyle emretmişti. İnsanlar her şeyden daha fazla Muhammed’e (sas) kulak vermelidir. Diğer bütün sözler, onun karşısında boş sözlerdir.”

Alphonse de Lamartine (Fransız yazar, şair)

‘O’ndan daha büyüğü var mıdır?’
“Eğer gayenin büyüklüğü, vasıtaların azlığı ve neticenin şaşırtıcılığı insan dehasının üç ölçüsüyse, modern dönemler tarihinde kim Muhammed’le (sas) karşılaştırılabilir ki? Fikirlerin filozofu, hatibi, elçisi, ortaya koyucusu, cenkçisi ve fatihi… İnsan büyüklüğünün tespitinde kullanılan bütün ölçüler içinde soruyoruz: O’ndan (sas) daha büyüğü var mıdır?

Sir George Bernard Shaw (İrlandalı yazar)

‘O (sas), insanlığın kurtarıcısıdır’
Gelecek 100 yıl içinde İngiltere’de, hayır bütün Avrupa’da hâkim olma şansına sahip bir din varsa, bu İslam olabilir. Bu din bana, her çağa hitap edebilen tek din olarak görünüyor. O harika Zat’ı da inceledim ve O (sas), bana göre insanlığın kurtarıcısıdır. Bir öngörüm var: Muhammed’in inancı, yarının Avrupa’sında kabul görecektir. Nitekim bugün kabul görmeye başlamıştır.

Charles Stuart Mills (İngiliz filozof ve politikacı)

‘Kalbe ihtişam ve hürmet telkin ediyor’
(Hazreti Muhammed) sade belagatı, izzet ve inceliği bir araya getirebilmesiyle büyük etki gücü kazanıyor. Kalbe ihtişam ve hürmet telkin ediyor. İçten bir sevecenliğin olduğu yüz ifadeleri, karşısındaki insanlara sevgi telkin ediyordu.

AdvertisementYorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir