Aile

Evlilik hassas bir meseledir…

By  | 

Gerçekten de evlilik hassas bir meseledir. Ve her birey evlilik sürecine girerken veya evlilik süreci içinde farklı deneyimler edinir. Çünkü her bireyin evlilik noktasında muhatap olduğu birey farklıdır. Bu sebeple de farklı deneyimleri öğrenmek isteyip de sonrasında kıyaslama yaptığımızda sonuç hep hüsranla noktalanır.

Bireylerin ve özellikle de bayanların fıtratında var olan yaşadıklarını paylaşma arzusu evlilik meselesinde yoğun bir biçimde açığa çıkmamalıdır.

Neden? Öncelikle evlilik arifesinde olan bireyleri ele alalım: Bu bireyler içlerinde bulunan negatif veya pozitif duyguları çevrelerindeki insanlarla paylaşmak ve böylece gerek rahatlamak ve gerekse mutlu olmak isterler. Fakat danıştıkları bireylerin farklı bir dünyası vardır, beklentileri farklıdır, dolayısıyla bakış açıları da farklıdır. Belki size o an hiç fark etmediğiniz bir noktayı hatırlatacaklardır, ancak bu noktalar o bireylerin kendi değerlerine göre şekillendirdikleri noktalardır.

Ve aslında sizin için gereksiz bir nokta bile olabilir. Sonrasında aynı mevzu hakkında yapılacak diğer birtakım görüşmeler sonunda zihniniz büsbütün karışabilecektir. Zihninizin karışması bir yana aldığınız karar bütünüyle sizi ifade eden karar olmaktan çıkacak ve karışık bir sonuç oluşacaktır.

Bu da netice itibarıyla alacağınız kararın çok da sağlıklı olmayacağı anlamına gelir. Örneğin bazı gençlerin çevreden duydukları negatif evlilik söylevleri sonrasında evliliğe karşı fobi geliştirdikleri görülür. Veya tam tersi çevreden gelen olumlu söylevler ile de bireyin evliliği çok yönlü bir biçimde düşünmesi engellenebilir.

Bütün bu sebeplerden dolayı evlilik öncesi çevredeki evlilik deneyimleri ile ilgilenmemek en isabetli olanıdır. Ancak buradan “bireyler evlilik öncesi danışmaya ihtiyaç hissetmezler” anlamı çıkarılmamalıdır.

Elbetteki evlilik öncesi zaman zaman belirsizlikler veya kararsızlıklar yaşanabilir. Bu sebeple evlilik konusunda uzman olan bireylere danışmanızı tavsiye ederim. Çünkü hem sağlıklı kararlar almanızı kolaylaştıracak ve hem de içinizdeki karmaşaya son vermenizi sağlayacaktır.Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir