Aile

Dert Babası, Dertleşmek İçin Sizi Bekliyor

By  | 

Dert Babası, dertlerinizi dinlemeye, elinden geldiğince size yardımcı olmaya çalışacak. Daha önce Ailem Dergisi’nde Dr. Can mahlasıyla binlerce kişinin derdini dinleyip onlara arkadaşlık yapan ve yol gösteren merhum Dr. Mehmet Ayvacı ağabeyin bıraktığı yerden devam etmek istiyor.

“Her âkile bir dert bu âlemde mukarrer,
Rahat yaşamış var mı gürûh-u ukalâdan!”

Der Ziya Paşa dünyanın bir dert hanesi olduğunu anlatırken. Üzüntülü, dertli ve gamlı günlerden geçiyoruz. Derdin düşmediği, musibetin vurmadığı insan yok gibi. Kimimiz hapis, kimimiz sürgün, kimimiz işsiz… Hapistekiler çıkacakları günün özlemiyle kavrulurken onları bekleyenler de vuslat ümidiyle teselli buluyor. Gurbetteki binlerce insan bir yandan yeni yurtlarına adapte olmaya çalışırken öte yandan maddi sıkıntılarla, oturum ve dil problemleriyle ve özellikle yetişme çağındaki çocukların muhafazası ile boğuşuyorlar.

Evet, dert insan içindir ve azıcık aklı, idraki ve en önemlisi vicdanı olan herkes sadece kendisinin değil, başta gönül dostlarının dertleri olmak üzere binler derdi yüreğinde hisseder. Bazen derdin, sıkıntının canımıza tak ettiği olur ama bize yakışan derdi Veren’den şikâyet etmeden O’nun dermanı da verdiğini bilmek ve peşinden koşmaktır.

O halde ne yaşarsak yaşayalım, olumsuz bir halet-i ruhiye yerine, müspet bir bakış açısına sahip olmalıyız. Sorunlarımızı düşünmeli, onlara çareler aramalı ama asla ye’se kapılmamalıyız. Kaderi tenkit manasına gelecek şikâyetleri netice vermeyen dert Allah’a kurbiyete, mağfirete ve ruhun kemaline vesiledir. Lise yıllarımda çok sevdiğim bir öğretmenim bana “Pencereye bakarsan tozları, sinek izlerini veya varsa kırık ve çatlakları görür¬sün. Fakat pencereden bakacak olursan, ardındaki güzellikleri görürsün…” demişti. Bunun için derdin kendisine odaklanmayıp arkasındaki murâd-ı İlâhî’yi kavramaya çalışmak gerekir.

Kâinatta çirkin diye bir şey yoktur. Bediüzzaman’ın ifadeleriyle “bir şey ya bizzat güzeldir ya da neticesi itibariyle güzeldir.” Dertlerimiz de zahiren güzel gözükmese de neticesi itibariyle güzeldir. Hem günahları temizler, hem de duaya daha çok yöneltip Allah’a yaklaştırır. Alvarlı Efe Hazretleri bu manayı ifade sadedinde ne hoş söyler:

Dertten büyük derman mı var, 
Bir sebebi gufran mı var; 
Dert gibi bir kıymet mi var, 
Dertlileri Mennan sever…

Ancak dediğimiz gibi derdin neticesi güzelse de talep edilecek ve kanıksanacak bir şey değil. Çaresini aramak önemli. Bunun olmazsa olmaz vesilelerinden biri de derdi paylaşmak. Sizi seven, derdinizle hemdert olan, mutluluğunuzla gülen arkadaşlarınıza içinizi dökmek dertleri azaltmanın başlangıcı olsa gerek.

Dert babası, dertlerinizi dinlemeye, elinden geldiğince size yardımcı olmaya çalışacak. Daha önce Ailem Dergisi’nde Dr. Can mahlasıyla binlerce kişinin derdini dinleyip onlara arkadaşlık yapan ve yol gösteren merhum Dr. Mehmet Ayvacı ağabeyin bıraktığı yerden devam etmek istiyor. Onu yakalama iddiası yok ama en azından dertli kardeşlerine bir teselli vermeyi murad ediyor.Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir