Çocuk

Çocuklarınızı Karanlıkta Yatırın!

By  | 

Çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa ve yatarken ışığın kapanmasını istemiyorsa, “Ne olacak canım, ışıklar açık uyuyuversin” demeyin. Çünkü vücudun biyolojik saatini koruyup doğal ritmini ayarlayan ‘melatonin hormonu’, ancak gece siz uyuduğunuz saatlerde ve karanlıkta salgılanabiliyor. Melatonin, sadece çocukları değil yetişkinleri de çeşitli hastalıklara karşı koruyor. En önemli etkisini de kansere karşı gösteriyor.

VÜCUT, MELATONİNİ GECE KARANLIĞINDA SALGILIYOR

Yapılan bilimsel çalışmalarda melatonin hormonunun, kanseri önleyici etkilerinin bulunduğunu ve hücrelerdeki hasar onarımında çok önemli rol oynadığını gösteriyor.

Çocukların sağlıklı büyüyüp gelişmesi için en önemli etkenlerden biri de uykudur. Çocuklar için uyku düzeninin çok önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, anne ve babaların bu konuda kesinlikle taviz vermemesi gerektiğini belirtiyor.

KANSER RİSKİ DÜŞER 

 Çocuğun karanlıkta uyuması en sağlıklısıdır. Ancak karanlıktan korkuyorsa hafif ışıklı bir gece lambası açık olabilir. Parlak bir ışıkta uyuması uygun değildir. Gece lambası dışında, geceleri bilgisayar ekranının parlak ışığına maruz kalmasını da en aza indirmek gerekir.
 Büyüme hormonu gece uykuda salgılanır ve çocuğu büyütür. Ayrıca karanlıkta uyuyan çocuklarda kanser riski daha düşüktür. Gece ışık almanın uyku düzeni ve vücut sağlığı üzerinde olumsuz etkileri mevcuttur. Gece uyuma saatlerinde ışıkta kalmak; bağışıklık sistemini düzenlemekte önemli rolü olan melatonin hormonunun salgılanmasını azaltır.
 Kitap okumak vücudu rahatlatır, kolayca uykuya geçişi sağlar. Yatmadan önce aşırı yemek yemekten kaçınmalıdır. Rahatlatıcı bir bitki çayı içebilir.

YATAĞI ORTA SERTLİKTE OLMALI
Çocuğunuza yatak seçerken şunlara dikkat edin:
 Yatak orta sertlikte olmalıdır. Yastık çok yüksek olmamalıdır.
 Yastık kılıfları ve nevresimler haftada bir değiştirilmelidir. Yatak takımları geç değişirse antijen, ev tozu (mite) toplanmasına neden olabilir. Bu da özellikle alerjik çocuklarda öksürük krizlerine ve sık hastalanmaya neden olabilir.
 Tercihen anti-allerjik takımlar kullanılmalıdır.

GÜNDÜZ UYKUSU DA YAŞA GÖRE DEĞİŞİYOR
 1-4 AY: Bebeklerde en uzun uyku süresi; ortalama altı saattir ve her gün 14-15 saat arasında uyurlar. Uzun süreli uykularını gece uyumaya başlarlar.
 4-12 AY: 14-15 saat kadar uyurlar. Çoğunlukla saat 09.00 civarında bir; 12.00-14.00 arası bir veya iki saat uyuma eğilimindedirler.
 1-3 YAŞ: Günde ortalama 12-14 saat kadar uyur ve en fazla bir kez gündüz uykusu uyumaya başlarlar.
 2-3 YAŞ: Günde bir kez 1-3.5 saat gündüz uykusu uyurlar. Genellikle akşam 19.00- 21.00 arası yatıp 06.00- 08.00’de uyanırlar.
 3-6 YAŞ: Günde ortalama 10-12 saat uyurlar. Genellikle akşam 19.00-21.00 arasında yatar, 06.00-08.00 saatleri arasında uyanırlar. Gündüz uykuları giderek kısalır ve 5 yaşındaki pek çok çocuk gündüz uyumaz.

HANGİ YAŞTA NE KADAR UYUMALI?

 Yeni doğan (1-2 aylık): 10.5-18 saat
 Bebek (3-11 aylık): 10-14 saat
 Çocuk (1-3 yaş): 12-14 saat
 Okul öncesi (3-5 yaş): 11-13 saat
 Okul çağı (5-12 yaş): 10-11 saat
 Ergenlik dönemi (12-18 yaş): 8.5- 9.5 saat
 Yetişkin (18 yaş sonrası): 7.5-8.5 saatYorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir